“Clear The Sky”
documentary: 35 min
screenplay: Paweł Augustynek Halny
directed by: Paweł Augustynek Halny, Piotr Augustynek,
producer: APIO FILM,
co-producer: TVP3 Kraków,
director of photography: Piotr Augustynek
drone footage: Szymon Budzyn
music: Krzysztof Ridan
editor: Paweł Augustynek Halny
executive producer: Małgorzata Zacharko
financed by Filmoteka Małopolska
“Oczyścić niebo”
film dokumentalny: 35 min
scenariusz: Paweł Augustynek Halny
reżyseria: Paweł Augustynek Halny, Piotr Augustynek,
produkcja: APIO FILM,
współprodukcja: TVP3 Kraków,
zdjęcia: Piotr Augustynek
zdjęcia z drona: Szymon Budzyn
muzyka: Krzysztof Ridan
montaż: Paweł Augustynek Halny
kierownictwo produkcji: Małgorzata Zacharko
film powstał w ramach projektu Filmoteka Małopolska
Jakość powietrza i jego ochrona stały się w ostatnich latach palącym tematem w całej Małopolsce. Jednemu z zagadnień związanych z tą ochroną poświęcony jest film pt. „Oczyścić niebo” – konkretnie historii kompleksowych badań powietrza, które wbrew panującemu w PRL tabu wokół ekologii, dzięki grupce naukowców-wizjonerów rozpoczęły się w latach 80-tych XX wieku na południu Polski. Badań, które mimo że dotyczyły ważnego problemu i zapowiadały się na sukces, nie zostały odpowiednio dofinansowane, i w zawirowaniu zmian politycznych odsunięte na dalszy plan. W konsekwencji Kraków, a także cała Małopolska, bardzo opóźniły się w podjęciu działań poprawiających stan atmosfery, czego skutki odczuwamy niestety i współcześnie.
Ten jakby się mogło wydawać niewielki dramat grupki naukowców, którym zakończono program badawczy, w perspektywie historycznej okazał się być ważnym elementem układanki jaką jest próba poprawy jakości małopolskiego powietrza.
W filmie głos oddany zostaje reprezentantom środowisk zaangażowanych w problem zanieczyszczeń atmosfery, profesjonalistom, naukowcom bezpośrednio związanym z badaniami. Jak okazuje się w trakcie, bohaterowie, a w szczególności grupa naukowców skupiona wokół profesora Jacka Walczewskiego, podejmowali pracę w temacie ochrony powietrza również w okresach wcześniejszych, badając wpływ pyłów radioaktywnych z prób nuklearnych. Autorzy nawiązują tu do wcześniejszego filmu „Dosięgnąć nieba”, który traktował o polskim programie rakietowym (film ten zrealizowany został w 2015 roku również w ramach Filmoteki Małopolskiej).
Dokument ukazuje procesu który trwa w Małopolsce od wielu lat, który wciągnął wielu ludzi w zaangażowanie się czy to naukowe czy społeczne, spowodował wiele dramatów zawodowych i osobistych, i który wpłynął na trzy pokolenia, i wciąż trwa determinując przyszłość regionu małopolskiego.